Sports Update

Sydney Girls High School Regatta

issue2017-rowing-3

📸Year 9 Coxed Quad Scull Division 1 winners - Cate Brady, Clare Racki, Annabelle Englert, Madeleine Hardy and Phoebe Glenn. 

More great results from our rowers at the Sydney Girls High School Regatta on 11 November 2017:

  • Year 9 Coxed Quad Division 1 - 2nd Cate Brady, Clare Racki, Annabelle Englert, Madeleine Hardy and Cox: Phoebe Glenn
  • Year 9 Coxed Quad Division 2 - 1st Amelie Larsen, Charlotte Guest, Eva Hopwood, Myeisha Taylor and Cox: Jasmine Boyd
  • Year 9 Coxed Quad Division 3 - 2nd Angie Rofail, Ashley Hovilai, Alexandra Vaughan, Sara Fahey and Cox: Leila Kassem
  • Year 9 Coxed Quad Division 4 - 2nd Georgie Whitford, Alexandra Reed, Ellena Polly, Heidi Osborne and Cox: Zoe Abicht
  • Year 9 Coxed Quad Division 5 - 2nd Madeline Panos, Emma O'Dea, Summer Wanless, Isabella Sheldrick and Cox: Alexandra Sach
  • Year 9 Coxed Quad Division 5 - 3rd Lauren Thomas, Valentina Quiroga, Claudia Thompson, Bianca Haron and Cox: Mia Pasin
  • Para Singles - 1st Lauren Webber (Year 11)
  • Para Singles - 2nd Eleanor Taylor (Year 10)
  • Schoolgirl Quad Division 1 - 2nd  Olivia Leckie (Year 10), Rejheki Bone (year 10), Lilli Glenn (Year 11), Laura Brady (Year 11) and Cox: Phoebe Glenn (Year 8)
  • Schoolgirl Quad Division 2 - 2nd  Abigail Edwards (Year 9), Zoe Hobson (Year 9), Phoebe Englert (Year 9), Natasha Tran (Year 9) and Cox: Lucy Froggatt (Year 9)
  • Schoolgirl Quad Division 2 - 3rd  Madeline Gee (Year 9), Sienna Pasin (Year 9), Angelina Kaleel (Year 9), Lily Pacey (Year 9) and Cox: Jasmine Boyd (Year 8)
  • Year 8 Coxed Quad Division 1 - 3rd Victoria McLeod, Stephanie Eldridge, Emily Roberts, Sienna Earls and Cox: Alexandra Sach
  • Year 8 Coxed Quad Division 3 - 3rd Lilian Stock, Katherine Zhang, Erietta Begetis, Jess Ippaviz and Cox: Arabella Rutherford
  • Year 8 Coxed Quad Division 5 - 3rd Ishbel Craig, Alexandra Abdelmalek, Sophie Panopoulos, Niya Vohra and Cox: Imogen Sabey
  • Year 9 Single Division 5 - 3rd Georgie Whitford
  • Year 10 Coxed Quad Division 1 - 3rd Abigail Edwards, Zoe Hobson, Phoebe Englert, Natasha Tran and Cox: Lucy Froggatt
  • Year 10 Coxed Quad Division 3 - 1st Cate Brady, Clare Racki, Annabelle Englert, Madeleine Hardy and Cox: Phoebe Glenn
  • Year 10 Coxed Quad Division 4 - 1st Myeisha Taylor, Charlotte Guest, Eva Hopwood, Amelie Larsen and Cox: Jasmine Boyd
  • Year 10 Coxed Quad Division 5 - 2nd Madeline Panos, Emma O'Dea, Emily Ali Beck, Francesca Bicego and Cox: Chloe Hayward

 

The Independent School Rowing Association Regatta

The Independent School Rowing Association Regatta was held on Sunday 19 November 2017. This regatta ran with a different format to the usual Schoolgirl regatta format, running unseeded heats for all year group events. Crews were then placed into a final based on their time in the heat.

issue2017-rowing-2issue2017-rowing-1

📸Year 8 #2 Quad placed 3rd in the A Final - Lauren Shouldice (coach), Kimberley Ta, Sophie McLachlan, Zahra Kutty, Zara Wiesner, Anita Culhane (cox) and Sian Brown (coach).

📸Senior Quad placed 3rd Place - Olivia Leckie (Year 10), Rejheki Bone (Year 10), Lilli Glenn (Year 11), Laura Brady (Year 11), Jasmine Boyd (Year 8).

Results are as follows:

  • Para Singles - 1st Lauren Webber (Year 11)
  • Para Singles - 2nd Eleanor Taylor (Year 10)
  • Year 8 Quad - 3rd (A Final) Zara Wiesner, Zahra Kutty, Sophie McLachlan, Kimberley Ta and Cox: Anita Culhane
  • Year 8 Quad - 3rd (E Final) Ishbel Craig, Niya Vohra, Sophie Panopoulos, Alexandra Abdelmalek and Cox: Imogen Sabey
  • Year 9 Single - 2nd Madeleine Hardy
  • Year 9 Single - 2nd Annabelle Englert
  • Year 9 Quad - 1st (A Final) Cate Brady, Clare Racki, Annabelle Englert, Madeleine Hardy and Cox: Phoebe Glenn
  • Year 9 Quad - 2nd (D Final) Madeline Panos, Summer Wanless, Emma O'Dea, Isabella Sheldrick and Cox: Imogen Sabey
  • Year 10 Double Scull - 3rd Lily Pacey and Abigail Edwards
  • Senior Quad - 3rd Olivia Leckie (Year 10), Rejheki Bone (year 10), Lilli Glenn (Year 11), Laura Brady (Year 11) and Cox: Jasmine Boyd (Year 8)

Also in STUDENT ACHIEVEMENTS

issue2017-thumin-1
A Voice in the Crowd - THIMUN 2017
THIMUN is a unique opportunity open to students to engage in debate and discussion of global issues in the spirit of the United Nations.
Read more
issue2017-hsc-7
The Croydon Celebrates Early HSC Success
Congratulations to all of our Year 12 students who studied in The Croydon this year, we are extremely proud of all of you for your talent, perseverance and dedication.
Read more
issue2017-long-tan-award
ADF Long Tan Award
Congratulations to Ling Ling and Maria on their Australian Defence Force Long Tan Award for Leadership.
Read more

In this issue

A Message from the Principal

Important Information for Parents & Students

Keys Dates & Upcoming Events

Archive

CRICOS Provider Code: 02280D
MP;PR3224;-2012-09-06

Thursday 30 November 2017

www.plc.nsw.edu.au

T: (+612) 9704 5666
F: (+612) 9744 9519

E: enquiries@plc.nsw.edu.au

Boundary Street Croydon
NSW 2132 Australia